استرس فعال كننده ژن های خاموش

در دنیای مدرن امروز استرس در حال تبدیل شدن به یكی از بیماری های اصلی انسان است. اما استرس چیست؟

اما استرس چیست؟

بستگی دارد كه از چه منظری به آن نگریسته شود. شاید تاكنون شما استرس را به گونه ای تجربه كرده باشید كه بر تمام روح و جسمتان تاثیر گذاشته باشد كه علل آن می تواند فراوان باشد.

اما چنانچه ما روی سلول های بدنمان كه آجرهای سازنده بدنمان هستند، تمركز كنیم، آن گاه معنا و مفهوم استرس و علل به وجود آورنده آن كمی فرق می كند.

در سطح سلولی استرس ممكن است ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی، دود سیگار، سم های باكتریایی و... باشد جایی كه سلول های تحت استرس باید برای زنده ماندن و عملكرد نرمال از خود واكنش نشان دهند. در بدترین حالت ممكن استرس سلولی می تواند منجر به گسترش بیماری ها در بدن انسان شود.

تحقیقات محققان دانشگاه كپنهاگ نشان می دهد كه عوامل خارجی می توانند از طریق كنترل ژن های ما سلول ها را تحت فشار بگذارند.

این عوامل كه بوسیله استرس واردشده به انسان فعال می شوند با تحریك كردن ژن های مشخص كه فرض بر خاموش بودن آنهاست. كنترل ژن ها را در دست می گیرند.

فعال بودن بعضی از ژن ها و غیرفعال بودن بعضی دیگر به منظور اطمینان از گسترش جنینی نرمال و عملكرد صحیح سلول ها در ادامه زندگی موضوع بسیار مهمی به نظر می رسد.

محققان دریافته اند كه قرار گرفتن سلول های بدن انسان در معرض تركیبات فعال شونده با استرس باعث فعال شدن ژن های خاموش می شود. حتی كوچك ترین فعال سازی ژن ها طی دوره ای گسترش جنینی می تواند خطرناك بوده و تشكیل یك هویت سلولی مناسب را به مخاطره اندازد.

به عنوان مثال استرس طولانی مدت باعث می شود كه سلول های عصبی مغز، هورمون هایی را تولید كرده و نتوانند به شكل نرمال ملكول های سیگنال دهنده را تولید كنند و این موضوع باعث اختلال عملكرد عادی مغز می شود.

گروه های شیمیایی كوچكی می توانند باعث الحاق پروتئین های مركب به هیستون ها (پروتئین ساده وابسته به DNA) شوند و همین گروه ها قادر به كنترل عملكرد ژن هستند.

یكی از كمپلكس هایی كه می تواند این كار را انجام دهد PRC۲ نام دارد. این كمپلكس حفاظتی زمانی كه ژن خاموش و غیرفعال است به هیستون ملحق می شود. به محض قرار گرفتن سلول ها در معرض استرس این كمپلكس از بین رفته و ژن فعال می شود.

علت فقدان PRC۲ آنزیمی به نام MSK می باشد. خنثی شدن اثر كمپلكس توسط این آنزیم باعث فعال شدن ژن می شود.

نتیجه این است ژنی كه باید خاموش باشد فعال گشته و موجب اختلال همسانی و رشد سلولی می گردد. این بدان معناست كه بدون آسیب دیدن كدهای ژنتیكی فاكتورهای خارجی استرس قادر به كنترل فعالیت ژن های ما هستند.


[ بازدید : 212 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

[ چهارشنبه 16 دی 1394 ] [ 18:49 ] [ فاطمه ]

[ ]

نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود آهنگ جدید دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب میهن ام پی تری پرینتر سه بعدی
بستن تبلیغات [X]